Wspaniałe Stulecie – setny odcinek serialu w TVP! Wszystko o tureckim hicie w polskiej telewizji

Wspaniałe stulecie. Fot. http://www.etkinlikara.com/
0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 Email -- 0 Flares ×

Wspaniałe Stulecie” (Muhteşem Yüzyıl) bije rekordy popularności w Europie. Kiedy zaczęła go emitować TVP, wiedziałam, że przybędzie nam Turkoholików, a Pałac Topkapı w tym roku będzie wyjątkowo chętnie odwiedzany przez polskich turystów. Cudowne stroje, muzyka, fabuła pełna romansów i intryg – okazuje się, że jest to recepta na telewizyjny hit. TVP przyspieszyła emisję drugiego sezonu serialu, ostatnia „Agora” poświęciła serialowi obszerne artykuły i umieściła wywiad z aktorką grającą rolę Rokosolany – Hürrem – granej przez pół-Niemkę, pół-Turczynkę Meryem Uzerli.
Serial emitowany jest w ponad 50 krajach.

Co się wydarzy w Serialu "Wspaniałe Stulecie"? Żeby zobaczyć scenę ze zdjęcia, polscy widzowie będą musieli jeszcze sporo poczekać. Potraficie rozpoznać na zdjęciu Hurrem albo księcia Mustafę? Fot. gecce.com

Co się wydarzy w Serialu „Wspaniałe Stulecie”? Żeby zobaczyć scenę ze zdjęcia, polscy widzowie będą musieli jeszcze sporo poczekać. Potraficie rozpoznać na zdjęciu Hurrem albo księcia Mustafę? Fot. gecce.com

 

Czy Rokosolana – Hürrem była…Polką?

Nie brakuje sugesii, że Rokosolana była Polką – została porwana z okolic, ziem, które należały wtedy do Rzeczpospolitej. Ale Rzeczpospolita była wtedy dość niejednolita etnicznie – zamieszkała głównie przez Polaków, Rusinów i Litwinów. Mimo procesu polonizacji RP, trudno stwierdzić, że Rokosolana była (i czuła się) Polką, choć pisywała listy do polskiego króla. Bardzo ciekawy tekst Lecha Kantonia o „bóstwie Lechistanu” można przeczytać tutaj.

Jedno jest pewne – Sułtan rzeczywiście był w Hürrem bardzo zakochany, o czym świadczą zachowane listy i wiersze (pisane pod pseudonimem Muhhibi). Nazywa w nich sułtankę „jedyną miłością”, „wiosną”, „najszczerszym przyjacielem”, „jego istnieniem”, „ziemią Anatolii”, „najpiękniejszą z pięknych”.

W rzeczywistości Hürrem nie była drugą żoną sułtana (jak w serialu), a czwartą. Pierwsza żona Sulejmana, która dała mu syna Mahmuda, nie została zapisana w kronikach; syn zmarł prawdopodobnie na ospę. Drugą żoną była Gülfem Sułtan (ze związku urodził się syn Murad, który także zmarł podczas epidemii). Mahidevran, zobrazowana w serialu jako pierwsza żona, w rzeczywistości była trzecią sułtanką. Hurrem pojawiła się w życiu sułtana jako czwarta żona, jednak z pewnością nie była ostatnią kobietą, która ogrzewała łoże sułtańskiej komnaty.

 

Koszulki dla fanów Turcji, koszulki dla fanów Wspaniałego Stulecia, koszulki podróżnicze, torby dla podróżników, prezent dla podróżnika

Morderstwa, spiski i zdrady

[uwaga - spojler! Jeśli nie znacie losów dzieci Sułtana z historii i z niecierpliwością czekacie na rozwój sytuacji w serialu, pomińcie tę część]

Czy rzeczywiście walka o władzę prowadziła do bratobójstwa, a sułtanki truły atrakcyjne niewolnice? W jednej ze scen Hürrem daruje dawnej przyjaciółce Gülnihal zatrute futro, żeby oszpecić rywalkę. Z pewnością „złota droga” do komnaty sułtana nie była wcale usłana różami. Choć historycy muszą opierać się raczej na przypuszczeniach, możemy sądzić, że w haremie walczono nie tylko o władzę, ale wręcz o życie. Więcej danych mamy na temat dzieci sułtanów. Linia sukcesji zawsze przebiega podobnie – tron dziedziczył najstarszy syn. Młodsi synowie często byli zabijani, by uniknąć walk o władzę. Sułtan Sulejman miał 11 dzieci, większość z nich zmarła w dzieciństwie. Rzeczywista walka o tron  toczyła się po przejęciu przez Mustafę funkcji gubernatora Manisy. Ze sporym udziałem Hürrem (miała sfabrykować list od księcia), Mustafa został uduszony w 1553 roku. Podobno to właśnie żal po śmierci brata doprowadził do śmierci Dżihangira (najmłodszego syna Sulejmana i Hurrem, chorego od urodzenia, o zdeformowanej sylwetce) krótko po zabójstwie Mustafy. Już wcześniej zmarł także Mehmed (w 1543 roku – niektórzy historycy uważają, że z udziałem Mahidevran).

Bejazyd, także o wątłym zdrowiu, próbował usunąć z tronu Selima (późniejszego Selima II, zwanego Pijakiem), a kiedy to się nie udało – szukał schronienia w Persji. Został uznany jako zdrajca i stracony na rozkaz Sulejmana w 1561 roku. Jak widać, Sulejman nie miał skrupułów – również po to, aby uniknąć walki o władzę i niestabilności rządów po jego śmierci. Najbardziej miał kochać córkę Mihrimah, co było wykorzystywane przez Rokosolanę.

Ojca przeżył tylko Selim II i sułtanka Mihrimah. Niestety, to właśnie Selim uznawany był za najmniej zdolnego z rodzeństwa, znany był z zamiłowania do wina i orgii. Według większości zachodnich źródeł, rzeczywistą władzę sprawowali jego doradcy, szczególnie Wielki Wezyr Mehmet Sokollu.

 

facebook

 

Harem Pałacu Topkapı

Pałac Topkapı, który jest miejscem akcji serialu, rzeczywiście został rozbudowany przez Sulejmana Wspaniałego. Przebudował on m.in. Bramę Środkową (Babusselam), a przede wszystkim – rozbudował wspaniały harem, czyli miejsce dla niewolnic, żon i rodziny władcy. Co ciekawe, serial dość dokładnie przedstawia życie w haremie – szczególnie strukturę władzy wśród zarządców i służących (np. ağa – agów, kalfa, tytułów Hatun czy Sułtan). I o ile o intrygach, zabójstwach i kłamstwach prowadzących do sypialni sułtana możemy się tylko domyślać, tak zachowały się dokumenty o służbie, janczarach, a nawet – zakupach pałacowej kuchni. Wiecie, że w kuchni sułtana zatrudniano kucharzy, którzy byli wyspecjalizowani w przygotowywaniu tylko jednego dania? I tak, jeden kucharz był mistrzem mięsiw, inny przygotowywał tylko słodkie szerbety, jeszcze inny – lokum lub dania z ciasta.

Choć  Pałac Topkapı nie dorównuje przepychem młodszemu Pałacowi Dolmabahçe (czytaj więcej), złote dekoracje, marmury, obrazy, dają pojęcie o bogactwie dynastii Osmanów. Co ciekawe, właśnie kiedy budowano okazalszy, wzorowany na pałacu Buckingham i Wersalu Pałac Dolmabahçe, Imperium Osmańskie było już bliskie upadkowi.

Aktorzy: Pełna obsada serialu „Wspaniałe Stulecie” i krótko o najważniejszych postaciach

Aktorzy "Wspaniałego Stulecia" - męska obsada bez osmańskich strojów i charakteryzacji. Czyli przystojniaki w całej krasie. Fot. http://gq.com.tr/3614/muhtesem-adamlar

Aktorzy „Wspaniałego Stulecia” – męska obsada bez osmańskich strojów i charakteryzacji. Czyli przystojniaki w całej krasie. Fot. gq.com

Sułtan Sulejman Wspaniały – Halit Ergenç. 10. władca dynastii Osmanów. Nosił przydomek „Kanuni”, czyli „Prawodawca”. Wśród wszystkich sułtanów to on przyłączył do Imperium najwięcej ziem, spełniając ambicje i marzenia ojca, Selima I.

Hürrem Sultan (Aleksandra/Rokosolana) – Meryem Uzerli/Vahide Perçin (w późniejszych sezonach). Niewolnica, a później oficjalnie poślubiona żona sułtana.

Ayşe Hafsa Sultan (Valide Sultan) – Nebahat Çehre – matka Sulejmana.

Mahidevran – Nur Aysan – pierwsza żona sułtana Sulejmana, matka księcia (Şehzade) Mustafy.

Ibrahim Pasza – Okan Yalabik – mąż Hatice Sultan

Hatice Sultan – Selma Ergeç – siostra Sulejmana Wspaniałego

Şehzade Mustafa Mehmet Günsür pierwszy syn Sułtana i Mahidevran.

Şehzade Mehmet Gürbey İleri – pierwszy syn Sulejmana i Hurrem

Şehzade Selim Yiğit Üst/Engin Öztürk — syn Sulejmana i Hurrem

Şehzade Bayezid - Erhan Can Kartal/Aras Bulut İynemli— syn Sulejmana i Hurrem

Şehzade Cihangir – Aybars Kartal Özson/Tolga Sarıtaş — czwarty syn Sulejmana i Hurrem

 

Daye Hatun – Selma Keçik

Nigar Kalfa – Filiz Ahmet

Sümbül Ağa – Selim Bayraktar

Mihrimah Sultan Pelin Karahan

Gül Aga – Engin Günaydin

Meftun Aga Baran Güler

Gülşah – Nihal Büyükağaç

Gülfem Hatun Selen Öztürk – niewolnica, a później żona Sulejmana Wspaniałego, matka księcia Murada. Ciekawostka: prawdopodobnie była Polką lub Sycylijką.

Maria – Gülnihal Hatun Burcu Tuna

Victoria – Saadet Aksoy (ciekawostka: imię Saadet rzeczywiście oznacza ”

Ayşe – Merve Oflaz

Pasza Piri – Arif Erkin

Papież Klemens VII – Alp Öyken

Hüsrev Bey- Alper Kul

Alvise Gritti – Tansel Öngel

Leo (dawny ukochany Aleksandry) Seçkin Özdemir

Rüstem Paşa Ozan Güven

Matrakçi Nasuh Fatih Al

 

facebook

 

Kochasz „Wspaniałe Stulecie”? Zajrzyj do sklepu z koszulkami i akcesoriami inspirowanymi postaciami historycznymi z tego serialu!

Koszulki i torby Wspaniałe Stulecie

The following two tabs change content below.

Gosia (Rodzynki Sułtańskie)

Blog Rodzynki Sułtańskie powstał w 2012 roku i jest subiektywnym przeglądem blasków i cieni życia w kraju minaretów - piszę o kulturze, języku, kuchni, oswajaniu orientu, ale też uczeniu się siebie w nowym otoczeniu kulturowym. Więcej znajdziesz w zakładce "O blogu". Kontakt/współpraca: RodzynekSultanski [@] gmail.com

113 przemyśleń na temat “Wspaniałe Stulecie – setny odcinek serialu w TVP! Wszystko o tureckim hicie w polskiej telewizji”

 1. ~zakochana w historii pisze:

  Przeklamania historyczne. Intrygi, intrygi…… ale takie są prawa serialu tasiemca. Za mało scen bitewnych, ozwoju sztuki (nie tylko architektonicznej) za mało cudownej atmosfery Stambułu, Topkapi, Wielkiego bazaru……
  Druga Hurrem nie do przyjęcia. Ale może i takie płytkie przybliżenie histori Imperium Osmańskiego też ma swoje dobre strony. Turcja to miejsce magiczne. Zwiedzałam Topkapi i chciałam przejść korytarzem którego nie ma. Dopiero po powrocie do domu doszukałam się że pałac przebudowano. Wcześniej ten korytarz był! Zamieniłabym oszczędne dekoracje na
  widok prawdziwych dzieł sztuki. Tego nie da się opowiedzieć. Chciałabym znów tam wrócić i nigdy więcej nie opuszczać tych miejsc. Nie w Indiach ale w Turcji umieściłabym napis: jeżeli istnieje raj na ziemi jest on tutat, jest on tutaj, jest on tutaj……………..

 2. ~Kamil pisze:

  Błąd w tym opisie. Hurrem nie jest przedstawiona jako druga żona sułtana. Owszem pierwsza nie jest wspominana, ale niewiele o niej wiadomo, więc pewnie scenarzyści nie chcieli się pogubić. Ale jest dialog na początku serialu, w którym jest wyjaśnione, że Gulfem była żoną i sułtanką, ale po stracie syna utraciła też tytuł. Początkowo miała być wygnana lub zabita, ale Hatice przyjęła ją na służbę :)

 3. ~oto słowo moje pisze:

  Wpadki serialu? Z pewnością jest ich więcej, ale jedną sam wychwyciłem. W odcinku 222 Hürrem mówi do księcia Mustafy: – „Ostatnio widzieliśmy się na pogrzebie Mehmeta.”
  A przecież w tym czasie była w niewoli i wg przebiegu akcji powróciła wiele lat później.

 4. ~Waldek pisze:

  Witam
  Jak to jest z tymi pochówkami,na filmie chowają do ziemi a w Stambule są ich grobowce z trumnami,Puste ??

  1. Gosia (Rodzynki Sułtańskie) pisze:

   Nie wiem, czy akurat te trumny są puste, ale generalnie do ziemi chowa się ciała bez trumny. W mauzoleach mogą stać same nagrobki dla upamiętnienia albo przeniesione ciała.

 5. ~agniesinek-77a pisze:

  Super film. Nie oglądam od początku, ale bardzo mnie wciągnął i teraz śledzę każdy odcinek.Pełno w nim intryg, ale piękne wnętrza i stroje bardzo przyciągają uwagę i praktycznie z odcinka na odcinek wydarz się coś ekscytującego.

 6. ~ek pisze:

  Film pt „Wspaniale stulecie” jest niezwykły. Przenosi widza w odległe czasy , wzbudza zainteresowanie historią ,kultura turecką sprzed wieków , wywołuje emocje : podziw dla bogactwa scenografii , świetnej gry aktorskiej ,a także smutek , żal i refleksje nad niepotrzebnie straconym ludzkim życiem.

 7. ~ek pisze:

  Wspaniały serial, ale niezwykle smutny- szczególne przykra smieć księcia Mustafy – aktor grał przepieknie , naturalnie , realistycznie.
  Film zrobiony z rozmachem , przepiekna architektura ,stroje , bizuteria, oprawa artystyczna i oczywiście wartość historyczna.

  1. ~contessa pisze:

   To, niestety, ładna bajka. Mnóstwo przekłamań historycznych, scenografia i stroje nie mają nic wspólnego z XVI wiekiem w Wielkim Imperium…

 8. ~VIRRUN.PL pisze:

  Świetny serial, bardzo dobrzy aktorzy, fajnie ubarwili historie Sulejmana:-) Polecam każdemu!

  1. ~Andzia pisze:

   Zgadzam się:)

 9. ~jogi jogi pisze:

  a mnie film zaciekawil prawdziwa historią, zmuszona bylam blizej zagłębić historię Turcji. Przykro tylko,że tak naprawdę to wszystko żle się skończyło… Ale w sumie w Polsce lepiej nie było…

 10. ~rass pisze:

  Serial osiągnął wielki i całkiem niespodziewany sukces, a Wy za co go lubicie? :)
  http://www.cosnowego.idiks.org/fenomen-wspanialego-stulecia/

 11. ~ciekawa pisze:

  Co działo się z dziećmi zabitych książąt?

 12. ~anonimek pisze:

  Ja odkryłem wspaniałe stulecie dopiero na wakacjach po 160 odcinku… i przez wakacje wszystkie ogladnalem na you tube

 13. ~fiolet19081 pisze:

  bardzo lubię wspaniałe stulecie ale nie pasuje mi ta nowa Hurrem

 14. ~Anka pisze:

  Dziewczyny wszystkie odcinki są na stronie kinoman.tv :)

 15. ~Pola pisze:

  Hey, może was zainteresuję najbliższe wydarzenie w Warszawie :)

  Gdzie: Archiwum Główne Akt Dawnych, ul. Długa 7, 00-263 Warszawa
  Data: 10.12.2015, godz 17:30

  Instytut Yunus Emre w Warszawie
  oraz
  Archiwum Główne Akt Dawnych
  zapraszają na:

  WIECZÓR ZE WSPANIAŁYM STULECIEM

  W programie:
  - pokaz oryginalnych dokumentów z czasów Sulejmana Wspaniałego – listów pisanych przez Roksolanę, Mihrimah, Ibrahima Paszę
  - koncert muzyki osmańskiej w wykonaniu chóru Nihavend
  - wykład prof. dr. Omura Ceylana „Cywilizacja Osmańska w Zwierciadle Poezji”
  - pokaz kaligrafii osmańskiej
  - pokaz filmu o tradycyjnej tureckiej sztuce malowania na wodzie, czyli ebru

  WSTĘP WOLNY!

 16. ~Olciaaa pisze:

  jeżeli byście mogli mi powiedzieć na jakiej stronie bym mogła obejrzeć pierwszy sezon wspaniałego stulecia

  1. ~Xdoucex pisze:

   Dokładnie… Też chciałabym obejrzeć od początku wszystkie sezony… pierwszy sezon znalazłam ale tylko do 15 odcinka bo potem wyskakuje komunikat, że film skasowany albo zawiera zastrzeżone treści… Fabułę serialu znam ale zawsze oglądałam go tak z doskoku, a chciałabym wszystkie wątpi mieć uporządkowane, więc jak ktoś mógłby się podzielić stroną z wszystkimi odcinkami będę bardzo wdzięczna ! :)

   1. Anonim pisze:

    na vod.pl można oglądać ale tylko max z tygodnia do tyłu

   2. ~Violetta pisze:

    Na You Tube możesz obejrzeć. Kilka osób ma większość odcinków, zwłaszcza wczesnych. Sama to zrobiłam, bo zaczęłam w marcu od ok.30 odcinka.Potem film wciągnął mnie tak, że w lecie obejrzałam zaległe odcinki i te „do przodu”, które dopiero pojawiły się od września:) Musisz tylko uważać, bo są dwie numeracje tego serialu z powodu różnej długości emitowanych odcinków w TV Tureckiej i TV Polskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 Email -- 0 Flares ×