Lot balonem nad Kapadocją: czyli o spełnianiu marzeń i skałach Kapadocji

Lot Balonem Nad Kapadocją. Czy warto? Ile kosztuje? Jaką firmę wybrać?
0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 Email -- 0 Flares ×

 

Chyba każdy z nas ma swoją „bucket list”. Listę marzeń do zrealizowania. Może być na papierze lub w głowie. Moją zapisuję w małym notesie, który zawsze zabieram ze sobą i notuję najważniejsze pomysły. Jakieś dwa lata temu zapisałam w nim punkt nr 9: „Lot balonem nad Kapadocją”. Ah, może za kilka(naście) lat pozwolę sobie na to doświadczenie – myślałam.

Okazało się, że moje marzenie miało się spełnić o wiele szybciej. Tej wiosny.

Jadąc do Göreme miałam pewne obawy. A może… ten cały lot balonem i Kapadocja podziwiana z góry jest przereklamowana? Typowe, kiedy z listy marzeń ma się wykreślić jedno z nich.

Powiem krótko: Nie, lot balonem nie jest przereklamowany. I nic dziwnego, że Kapadocja uznawana jest za jedno z najlepszych miejsc na świecie do uprawiania baloniarstwa.

Lot balonem nad Kapadocją. Ile kosztuje, gdzie kupić, ile trwa, polecane firmy.

Balony nad Kapadocją.

W Kapadocji pierwszy komercyjny lot balonem odbył się na początku lat 90. XX wieku. Balony, które mogły zabrać 6 osób, były uznawane za piekielnie drogie i niezwykle pojemne. Dziś koszyki podpięte do balonów zabierają nawet 24 osoby.

O lotach balonach nad Kapadocją opowiadał nam nasz pilot – Halis z firmy Cappadocia Voyager Balloons. Lata nad Kapadocją od 1998 roku, a dziś nie tylko jest właścicielem Voyager Balloons, ale też szkoli przyszłych pilotów. Przyznam, że wiedząc o jego ogromnym doświadczeniu czułam się nieco bezpieczniej.

- W Europie większość pilotów balonów to zawodowi kierowcy ciężarówek. W Turcji to zwykle nasza jedyna praca i w ciągu roku wylatujemy tyle godzin, ile przeciętny pilot w Europie w ciągu kilku, a nawet kilkunastu lat - powiedział nam Halis.

W Turcji licencję pilota balonów zdobywa się nieco trudniej, niż w Europie (w przeciwieństwie do prawa jazdy!). Powód jest prosty. W niewielu miejscach na świecie jednocześnie w powietrze wzbija się 100 balonów. Trzeba nie lada umiejętności, aby nie zderzyć się z innym balonem – szczególnie, że nawigować można tylko w górę i w dół. Balon łagodnie porusza się zgodnie z kierunkiem wiatru. Co ciekawe, na różnej wysokości wiatr wieje w innym kierunku – dlatego wzbijając się na 800 metrów w górę „płynęliśmy” w powietrzu na zachód, niżej – np. przy 100 metrach – na północ. – W Europie tyle balonów w powietrzu jednocześnie może latać tylko podczas specjalnych festiwali. Tu, w Kapadocji, mamy swój festiwal balonów każdego dnia – mówił Halis, który zresztą urodził się w rejonie Kapadocji.

W nawigacji pomagają krótkofalówki i samochody, które śledzą balony z ziemi, informując, że inny balon zbliża się w naszym kierunku.

Wszystkie te informacje, podawane przez pilota podczas lotu sprawiły, że czuliśmy się naprawdę bezpiecznie i komfortowo. Jednak cały lot przypominał raczej łagodne płynięcie w przestworzach – spokojne, zgodne z kierunkiem wiatru. No i wschód słońca… Wschodu słońca nad Kapadocją, widzianego z balonu, nie da się porównać z niczym.

Nasz lot balonem nad Kapadocją

Dnia planowanego lotu wstaliśmy o 4 rano. Z hotelu zabrał nas firmowy bus. O tak wczesnej porze w Kapadocji jest naprawdę chłodno. Zdecydowanie warto zabrać ciepłą bluzę i kurtkę.

Zostaliśmy przewiezieni do biura Voyager Baloons, gdzie czekało na nas lekkie śniadanie. Kawy! Czekanie przeciągało się do szóstej rano. W końcu dostaliśmy wiadomość, że ze względu na dość silny wiatr wszystkie loty tego dnia są odwołane. Co za pech! Oczywiście nasz lot został przełożony na kolejny dzień. W przypadku anulowania lotu (co – jak się dowiedzieliśmy – w Kapadocji zdarza się bardzo rzadko!) pasażerom zapewnia się lot następnego dnia, oczywiście bez dopłaty.

Ile kosztuje lot balonem? Lot, w zależności od wybranej opcji, ilości pasażerów w gondoli, to koszt od około 160-180 euro od osoby. Sporo, fakt. Warto jednak wydać nieco więcej i przy wyborze firmy kierować się jej doświadczeniem, a nie tylko ceną.

Kolejnego dnia znów wstaliśmy o czwartej, a ja nerwowo wypatrywałam wiatru. Bardzo spokojny poranek. Ciemność. Znów bus, śniadanie i…. Zielona flaga! Lecimy! Bus zabrał nas w okolice Różowej Doliny, skąd mieliśmy startować. Wokół widać było kilkanaście balonów, przygotowujących się do startu. Wejście do kosza, informacje o bezpieczeństwie i… ruszamy! Przyznam, że spodziewałam się bardziej gwałtownego startu, ale cały lot był nadzwyczaj spokojny i płynny. To wszystko sprawiało, że można było bujać w obłokach – dosłownie i w przenośni.

Lot balonem w Kapadocji - ile kosztuje? Ile trwa? Polecane firmy, ceny, opinie na blogu Rodzynki Sułtańskie

Balony nad Kapadocją

Podczas lotu balonem nie odczuwa się wiatru, ponieważ lecimy zgodnie z jego kierunkiem. Powiew jest wyczuwalny tylko przy zmianie wysokości.

Dziesiątki balonów sprawiają, że okolica wygląda jeszcze bardziej urokliwie. W górę! Nasz pilot, Halis, niemal od razu wyjaśnia, że najwyższą wysokością, na której możemy lecieć, jest 850 metrów. Bez zbędnych komentarzy, nieco dłużej zapala palnik. Wznosimy się, lekko i znów – bardzo spokojnie, niemal nieodczuwalnie. Jesteśmy na wysokości 800 metrów. Podziwiamy widok na Różową Dolinę i twierdzę Uçhısar. Jeszcze trochę wyżej… Zza chmur wyłania się góra Hasan (3,268 m n.p.m) i wulkan Erciyes (3,916 m).

Loty balonem nad Kapadocją, w Goreme - gdzie kupić, czym się kierować przy wyborze firmy, ceny, opinie

Góra Erciyes widziana z pokładu balonu. Magia!

 

Lot balonem w Turcji - Kapadocji. Ceny, opinie, polecane firmy.

Hej tam, na dole!

Słońce powoli wschodzi wyżej. Balon cały czas powoli kręci się wokół własnej osi, dzięki czemu możemy podziwiać wszystkie krajobrazy, nie przeszkadzając współpasażerom. Słońce zaczyna ogrzewać twarz. Chce się przymknąć oczy, ale przecież wtedy możemy stracić kilka sekund krajobrazu!

Delikatnie obniżamy wysokość, schodząc do doliny. Jesteśmy pomiędzy skalnymi ścianami, możemy niemal dotknąć wierzchołków drzew i skalnych formacji. Halis opowiada nam o gołębnikach, które były drążone w miękkich skałach i wyjaśnia, że to, co widzimy, to właściwie wewnętrzna konstrukcja korytarzy i gołębników. Wskutek erozji przednie ściany opadły, odsłaniając wnętrze konstrukcji w tufowych skałach. Nasz pilot zna okolicę jak własną kieszeń, rzuca anegdotami o miejscach, nad którymi przelatujemy. – O, tutaj, jeszcze 50 lat temu w skałach mieszkali rolnicy. Nieco dalej widzimy wieś  Çavuşin – nadal wulkaniczne skały stanowią często oparcie dla domów, dobudowywanych tuż przy nich.

Lot balonem w Turcji - ile kosztuje? Jak wygląda? czy warto?

Zniżając się do doliny, znów widzimy dziesiątki balonów, które nadają wyjątkowości krajobrazowi Kapadocji.

Co ciekawe, wiele formacji skalnych leży na ziemi uprawnej, należącej do miejscowych rolników. Do dziś zdarzają się odkrycia cennych fresków lub wejścia do podziemnego miasta na ziemi przeznaczonej pod uprawę.

Podczas spacerów po Kapadocji zobaczymy wiele drzew migdałowych, morelowych, winorośle. Prawo zakazuje jednak jakiejkolwiek ingerencji w skały, korytarze – muszą one pozostać nietknięte przez właścicieli ziemi.

Kiedy słońce jest już dość wysoko, Kapadocja wygląda jeszcze piękniej. Dlaczego loty odbywają się zwykle o wschodzie lub zachodzie słońca? – Tak jest na całym świecie – mówi Halis – Po pierwsze, warunki atmosferyczne są wtedy najlepsze. Po drugie – czy jest coś lepszego, niż wschód słońca podziwiany z pokładu balonu?

Po prawie półtorej godziny lotu powoli zniżamy się do lądowania. „Śledzi” nas bus i samochód z przyczepką, na której zamierzamy lądować. Jak wygląda lądowanie balonu? Spodziewałam się mocnego uderzenia w ziemię. Nic bardziej mylnego! Pracownicy „naziemni” chwycili liny naszego kosza i przyciągnęli go na przyczepkę samochodu. Nawet nie poczułam, że już wylądowaliśmy!

 

Po lądowaniu jeszcze jeden ważny element – uczczenie udanego lotu kieliszkiem szampana (lub, jak kto woli, soku wiśniowego).

Ale jaka inna okazja nie zasługuje na kieliszek bąbelków o 7 rano, jak spełnienie marzenia?

Lot balonem nad Kapadocją

Świętowanie z pilotem! Co z tego, że jest tak wcześnie rano?

Za lot dziękuję firmie Voyager Balloons, którą z czystym sumieniem polecam każdemu, kto chce przeżyć podobną przygodę. Pełen profesjonalizm, pilot, który jednocześnie pełni rolę idealnego przewodnika, komfortowy lot – dzięki, Voyager Baloons!

 

PRZECZYTAJ WSZYSTKIE POSTY Z KAPADOCJI

 

Balon Voyager Baloons :)

The following two tabs change content below.

Gosia (Rodzynki Sułtańskie)

Blog Rodzynki Sułtańskie powstał w 2012 roku i jest subiektywnym przeglądem blasków i cieni życia w kraju minaretów - piszę o kulturze, języku, kuchni, oswajaniu orientu, ale też uczeniu się siebie w nowym otoczeniu kulturowym. Więcej znajdziesz w zakładce "O blogu". Kontakt/współpraca: RodzynekSultanski [@] gmail.com

35 przemyśleń na temat “Lot balonem nad Kapadocją: czyli o spełnianiu marzeń i skałach Kapadocji”

 1. Wygląda do absolutnie przepięknie, wprost fenomenalnie. Dopiero niedawno dowiedziałam się o istnieniu tego miejsca i jestem absolutnie oczarowana! Coś niezwykłego! Lot balonem to niesamowite przeżycie, a w towarzystwie innych? Naprawdę fenomenalna sprawa – ląduje na liście moich marzeń.

 2. ~daria pisze:

  Niestety na ten moment lotu balonem doświadczyłam w Polsce, ale było pięknie. Do księżycowych krajobrazów Kapadocji dopiero się przymierzam. To jedno z moich marzeń. Niemniej, Dragon ze Szczecina zaserwował mi nieziemskie emocje. Musiało być wspaniale?

 3. ~NINKA pisze:

  No coż, mój komentarz nie został opublikowany! Ścisk w balonie, spoceni ludzie bez szans na obrót w balonie, gorzej jak śledzie w beczce!

 4. ~NINKA pisze:

  Bardzo chcę polecieć nad Kapadocją , ale jak widzę tych ludzi stłoczonych w balonie jak śledzie w beczce to tę podróż odciagam! Szukam balonu mniejszego, nie z trzydziestka ludzi, tylko do dziesięciu osób, gdzie będzie można się obrócić w balonie i spojrzeć na wszystkie strony! Jak ktoś wie,które biuro ma taką ofertę, proszę podajcie na forum!

  1. Gosia (Rodzynki Sułtańskie) pisze:

   Ninko, komentarze zatwierdzam ręcznie i czasami robię to z opóźnieniem :)
   A odpowiadając na pytanie, firma Voyager Balloons (jak i większość w Kapadocji) oferuje także rejsy z 8 osobami na pokładzie, a nawet prywatne – np. dwuosobowe. Oferta jest zróżnicowana, wszystko zależy od zasobności portfela :)

 5. powiem tylko tyle: wow! :D

 6. ~janinkaa pisze:

  może nie tak piękne widoki, ale podobne, znaleźć można nawet nad Polską :) zapierający dech w piersiach lot balonem znaleźć można też na terenie Mazowsza – sprawdźcie sami :)

 7. ~X pisze:

  YO

  Mam takie pytanie kiedy najlepiej lecieć ?
  Drugie pyt. tzn chciałbym żeby leciała tak z 100 tka balonów w tle …
  Kiedy ?

  Pozdr. Fajne info
  P

  1. Anonim pisze:

   Balonami lata się wcześnie rano. Taki lot jest dosyć drogi, ale warto zaszaleć.
   PS. Osobom, które nie chcą lecieć balonem polecam wstać wcześnie rano, wziąć aparat i popatrzeć na cudowną krainę z kolorowymi balonami :)

 8. ~5000lib pisze:

  Marzenia są po to by je zmienać w cele, cele —by realizować gratuluję.

 9. ~Norbert pisze:

  aparat w dłoń i lecimy

 10. ~Artur pisze:

  Coś fantastyczne i cudownego polecieć w taki lot balonem nad takimi przepięknymi rejonami i pooglądać je z góry i podziwiać. Taki lot balonem to przygoda i doznania, które człowiek będzie pamiętał do końca życia. Wielu ludzi chciało by tak polecieć w taki bajeczny wręcz lot balonem, ale niestety z różnych względów nie mogą.

 11. ~Marek pisze:

  Witam wiadomo lot balonem na pewno jest jednym ze wspaniałych doznań i wiele osób chce tak polecieć. Jednak moim największym marzeniem jest skok, na spadochronie i tak zastanawiam się, czy jakoś nie połączyć tych dwóch rzeczy. Być może już niedługo tego dokonam pozdrawiam.

 12. ~Alas pisze:

  Lot balonem – niesamowite + Kapadocja – niemożliwe :)
  Super i zazdraszczam

 13. ~Ania pisze:

  Kilka dni temu wróciłam z Kapadocji, moim marzeniem było polecieć balonem nad tą piękną krainą, niestety ze względu na pogodę wszystkie loty zostały odwołane a byłam tam tylko dwa dni :( Po tym co zobaczyłam mój żal jest jeszcze większy

 14. ~Arkadiusz pisze:

  Witam moim największym marzeniem jest polecieć balonem nad jakimiś pięknymi widokami. Jak tak patrzę, na to to na serio nabieram, na to coraz większej ochoty. Mam nadzieję, że jak skończę zbierać pieniądze, na ten cel to uda mi się w końcu to zrobić.

 15. ~Norbert pisze:

  zapewne niezapomniane wrażenia.

 16. No ja niestety byłam z tych zawiedzionych, choć teraz nie potrafię powiedzieć czemu. W każdym razie mając do wyboru darmowe wędrowanie wśród skał i patrzenie na nie z wysoka – wybieram przytulenie skały :).

  A nie wiem czy to my mieliśmy pecha czy o co chodziło, ale niesamowicie długo się wznosiliśmy. Połowa lotu to w zasadzie było dryfowanie nad ogródkiem działkowym.

 17. ~Piotr pisze:

  Witam to musi być coś niesamowitego lecieć sobie takim balonem, gdzieś wysoko i widzieć wszystko z bardzo wysoka. Ludzie są jak mrówki, a budynki, które normalnie na ziemi są duże to tak naprawdę małe punkciki, na ziemi. Chciałbym tak kiedyś polecieć i postaram się, żeby to marzenie zrealizować jak najszybciej.

 18. ~Piotr pisze:

  Ooooo jaaaa cieeee!!!!
  Lotu balonem nigdy nawet nie dopuszczałem do sfery moich marzeń, ale patrząc na te widoki to czuję, że to nie był najlepszy pomysł. Cena nie jest rzeczywiście najmniejsza, ale dla takich widoków i przeżyć warto poświęcić taką kwotę i doświadczyć tej przyjemności… Bałaś się będąc tam u góry choć troszeczkę? ;)

  1. Gosia (Rodzynki Sułtańskie) pisze:

   Na początku się bałam, ale lot jest tak spokojny, bez gwałtownych wstrząsów czy szarpnięć koszem, że z czasem tylko podziwiałam widoki :)

 19. ~Mal. pisze:

  Niesamowite, piękne, wspaniałe, cudowne, magiczne.

  ZAZDROSZCZĘ

 20. Super pasja Gosiu i wcale nie przereklamowana. Wspaniałe muszą być podróże takim balonem. Naprawdę rewelacja. Do tego ciekawe opisy. Podziwiam Cię. Życzę wielu nowych wspaniałych przygód.

 21. Oj Gosia, Gosia… to też jedno z moich większych marzeń! I podsycasz je jeszcze bardziej takimi zdjęciami :)

 22. ~Rowerzysta pisze:

  Tak ogólnie powiem że bardzo polecam lot balonem. Świetna sprawa, piękne widoki i w ogóle super! :)))

 23. ~Włodek pisze:

  Super relacja :) Dziękuję. Będę tam za miesiąc i lot balonem też jest przewidziany :D

 24. ~sekulada.com pisze:

  Wspaniałe! Jedno z moich marzeń to właśnie lot balonem! Gdyby nie lęk wysokości… Dobrze, że inni nie mają tej przypadłości i można chociaż zdjęcia pooglądać. Ależ zazdro. Pięknie!!

 25. ~Marcin pisze:

  Jest to chyba najlepszy Twój wpis do tej pory! Przynajmniej ja ten za taki uwazam :) Co nie oznacza, ze reszta Twoich wpisow jest zla, ponieważ wszystkie są bardzo dobre, posiadasz ogromny talent :)Polecam wszystkim i z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy. Gratuluje tak swietnie prowadzonego bloga. Naprawdę dobra robota. Pozdrawiam!

 26. ~Emilia pisze:

  A ja mam zeszyt marzeń :D i też powoli odhaczam kolejne pozycje. Gratuluję spełnienia tego pięknego marzenia :)

 27. Przepiękne zdjęcia z lotu ptaka! / Pozdr Magda

 28. ~Jacek pisze:

  Gosiu, my z moją Anią spełniliśmy to marzenie w zeszłym roku. Było fantastycznie, to co piszesz jest odzwierciedleniem emocji wszystkich, którzy zdecydowali się na lot balonem. Polecam, warto wydać trochę pieniędzy.

 29. Piękne zdjęcia! U mnie lot balonem nad Kapadocją też jest na liście rzeczy do zrobienia – po Twoim wpisie muszę go przerzucić na liście o kilka pozycji do góry :)

 30. ~Invierno pisze:

  Zazdroszczę! Nie dość, że lot balonem, to jeszcze nad takim pięknym miejscem.
  Świetne to zdjęcie z balonami widzianymi z góry :)

 31. Wow! Pod koniec lata będę w Turcji i rozmyślałam nad lotem, jednak cena faktycznie spora :D Zdjęcia cudowne, szczególnie te na dużych wysokościach. Takie marzenie też tkwi na mojej liście, więc zazdroszczę jego spełnienia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 Email -- 0 Flares ×