Najstarsze reklamy świata. Efez: stopa, która reklamuje… dom publiczny

Efez
0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 Email -- 0 Flares ×

Historia reklamy sięga czasów pierwszej wymiany handlowej. Od kiedy zaczęto sprzedawać dobra, zdano sobie również sprawę z tego, że – aby je sprzedać – należy je reklamować. I nie dotyczy to tylko chleba, zboża, mięsa czy wina – już w starożytności reklamowano łaźnie, przedstawienia teatralne, a nawet – polityków. Odkryte w Pompejach inskrypcje (sprzed I wieku n.e.) głosiły np.:

Uczyńcie Publiusa Furiusa duummvirem, prosimy was. Jest to człowiek dobry*.

Odkryto również liczne szyldy, chwalące wina, a nawet sprośne obrazki, pokazujące przyjemności, których można zaznać w  domu publicznym. Trzy tysiące lat (!) ma liczyć papirus odkryty w Tebach, który opisuje zbiegłego niewolnika z zakładu tkackiego. Oferując nagrodę za wskazanie miejsca pobytu zbiegłego niewolnika, przy okazji właściciel zakładu reklamuje swoje tkaniny. Jedną z najciekawszych reklam, które wpisane są w historię tej formy komunikacji, jest ślad stopy w Efezie. Często mijany przez turystów, nie przyciąga uwagi – cóż może znaczyć obrys stopy, wśród tak imponujących zabytków, jak Biblioteka Celsiusa? Historycy uznają jednak, że jest to jedna z najstarszych reklam na świecie. Co więcej, reklamowała najstarszy zawód świata – zachwalała bowiem… dom publiczny!

 Czytaj inne wpisy o Efezie na blogu

Obecny widok na reklamę. Dobrze zachował się tylko ślad stopy; trudniej zauważyć kobietę i serce.

Reklama pochodzi z okresu rzymskiego (datowana jest na ok. I wiek n.e.) i znajduje się na Marmurowej Drodze, prowadzącej do Biblioteki Celsiusa. Dziś reklama nie jest już tak dobrze widoczna, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu; konieczne było jej ogrodzenie. Stopa wskazuje kierunek, w jakim należy iść do lupanaru – trafić do kobiet żądnych miłości. Wskazuje na to obraz kobiety i serce. Miłość ma jednak swoją cenę – na reklamie widać było także pełną sakiewkę! Niektórzy badacze uznają, że rozmiar stopy sugerował także, że zbyt młodzi amatorzy rozkoszy nie mają wstępu do domu publicznego (stopa miała być miarą wieku – jeśli Twoja jest mniejsza niż ta wyryta w marmurze – jesteś za młody). Jakiekolwiek są jednak interpretacje – wszystko wskazuje na to, że określenie „najstarszego zawodu świata” nie zostało nadane bez podstaw.

A jaki jest Wasz pomysł na odszyfrowanie stopy, kobiety i serca z Efezu?

*Użyłam cytatu z książki: Wiedza o reklamie, pod red. M. Siwca

The following two tabs change content below.

Gosia (Rodzynki Sułtańskie)

Blog Rodzynki Sułtańskie powstał w 2012 roku i jest subiektywnym przeglądem blasków i cieni życia w kraju minaretów - piszę o kulturze, języku, kuchni, oswajaniu orientu, ale też uczeniu się siebie w nowym otoczeniu kulturowym. Więcej znajdziesz w zakładce "O blogu". Kontakt/współpraca: RodzynekSultanski [@] gmail.com

14 przemyśleń na temat “Najstarsze reklamy świata. Efez: stopa, która reklamuje… dom publiczny”

 1. ~farby pisze:

  Czego to Ci marketingowcy nie wymyślą ;))

  Pewne rzeczy są jednak niezmienne.

 2. Bardzo fajna ciekawostka.
  Ps. niestandardowo długi coś ten środkowy palec u stopy

 3. No, taka ciekawostka, lekka i przyjemna. Szkoda tylko, że lekki i przyjemny nie jest fakt, że w państwie, w którym tak przestrzega się konserwatywnych zasad obyczajowych prostytucja jest legalna. Głupio też nazywać kobiety pracujące w domach publicznych „żądnymi miłości”.

  Wypowiedziałam się niczym hejter, ale jest to trochę drażliwy dla mnie temat, wybacz!

  1. Gosia (Rodzynki Sułtańskie) pisze:

   Wiola, spojrzenie na ten drażliwy temat z perspektywy kilkunastu stuleci pozwala na ujęcie go lekko. Może nawet lżej, niż zasługuje – przyznam, że komentarzem dałaś mi do myślenia, więc jak najbardziej konstruktywnie, a nie hejtersko :)

 4. ~Aga pisze:

  Bardzo ciekawy blog. Dopiero niedawno go odkryłam ale jestem naprawdę zachwycona treścią i całokształtem twórczości. Nie mogę doczekać sie kolejnego wpisu … Możesz powiedzieć w jakim wieku byłaś kiedy po raz pierwszy wyjechałaś do Turcji? Pozdrawiam

 5. ~Piorun pisze:

  Nie dawno byłem w Pompejach. Tam nad wejściem do do publicznego jest umieszczony kamienny Fallus jednoznacznie wskazujący wejście a na dole płaskorzeźba fallusa wykuta w podłodze.

 6. Anonim pisze:

  Nie dawno byłem w Pompejach. Tam nad wejściem do do publicznego jest umieszczony kamienny Fallus jednoznacznie wskazujący wejście a na dole płaskorzeźba fallusa wykuta w podłodze.

 7. ~AMILA pisze:

  W końcu reklama jest dźwignia handlu i nie tylko handlu :)
  http://www.alestrona.net/1220/zakazana_reklama_prezerwatyw_1.html
  I też jakoś trzeba ludzi powiadomić o tym co się robi czy sprzedaje…
  A swoją droga dlaczego akurat stopa była reklamą domu publicznego?

 8. ~NOSTRADAMUS pisze:

  To zależy od wielkości stopy… bo mogła to być też reklama małych stópek „obsługi” ;)

  1. hahaha
   czegóż można było się spodziewać
   … najstarsza reklama najstarszego zawodu świata
   :)

 9. ~Pawlacz GMD pisze:

  Nie bylem zaskoczony, przeczytalem tytul i domyslilem sie, zaskoczony bylbym gdyby bylo inaczej.

 10. ~Szerlok pisze:

  Pan z małym…. numerem buta oczywiście, też nie był widać mile widziany.

 11. Dobry pomysl mieli z tą reklamą by sekekcjonować klientów, pod względem wieku. Ciekawe co mial do powiedzenia niski dorosly pan z malym nr buta. Ludzie w I w. n.e. byli o wiele mniejsi niz teraz. Turysli w Efezie co jej nie przeoczą, na pewno porównują do niej swoją stopę. Skojarzylo mi to się z pewnymi ruinami z czasów rzymskich w Maroku, które odwiedzili znajomi i pokazali zdjęcia. Jest tam kamień, a na nim plaskorzezba w ksztalcie…penisa. Faceci – turysci lubią siadac na tym kamieniu i przymierzać się do tej plaskorzezby jakby to bylo ich :))) Zabawnie to wygląda na zdjęciach. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 Email -- 0 Flares ×