Kösem: czy dorówna „Wspaniałemu Stuleciu”?

Kosem: Wspaniałe Stulecie
0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 Email -- 0 Flares ×

Tureckie seriale rządzą! Polska telewizja znów kupuje tureckie produkcje, a widzowie osłuchują się z egzotycznym językiem. Fani uważają, że nikt nie dorówna Meryem Uzerlı w roli sułtanki Hürrem. Ale uwaga: po sułtański diadem może sięgnąć Beren Saat, która gra Kösem, żonę sułtana Ahmeda I. Bo choć przez pierwsze kilka odcinków sułtankę gra Anastasia Tsilimpiou, to właśnie piękna Beren Saat ma pokazywać charakterną, władczą Haseki Sultan. Serial jeszcze nie podbija serc polskich widzów, którzy zauważają, że pierwsza część „Wspaniałego Stulecia” miała większy rozmach. Ja uważam, że kiedy do akcji wkroczy popularna w Turcji Beren Saat, wszystko może się zmienić. Kto wie, może będzie się cieszyć tak dużą popularnością, co odtwórczyni roli Rokosolany?

tumblr_nzxdvqp1Tf1rsoylno3_400

Beren Saat jako Kosem

„Wspaniałe Stulecie: Kösem” – czy przebije „Wspaniałe Stulecie”?

Kösem nie jest właściwie kontynuacją pierwszej części „Wspaniałego Stulecia” – sułtan Ahmed I rządził w latach 1603-1617 (podczas gdy Sulejman, pokazany we „Wspaniałym Stuleciu”, rządził w latach 1520-1566). Nie bez powodu to Kösem jest tytułową bohaterką. Greczynka Anastazja, która trafiła do haremu w wieku zaledwie 13 lat, w przeciwieństwie do Hürrem nie była wyrafinowaną kusicielką, ale dzieckiem: z dziecięcym charakterem, zabawami i emocjami. Z początku odrzuciła też miłość Ahmeda, jednak dojrzewając zrozumiała własne uczucia. Jednak nie tylko miłość, ale i spryt i umiejętności haremowej dyplomacji zaprowadziły ją na sam szczyt. Przybierając imię Kösem, rozpoczęła erę tzw. sułtanatu kobiet – kiedy matki i żony sułtanów miały realny wpływ na politykę.

Czy „Kösem” odniesie taki sam sukces, jak pierwsza część „Wspaniałego Stulecia”? Wątpię – choćby ze względu na ilość odcinków i fakt, że Sulejman i Rokosolana przed ekranizacją byli już w pewnym sensie postaciami popkultury. Kösem i Ahmed I wcześniej nie byli znani widzom poza Turcją. Trzeba też przyznać, że mało kto potrafi dorównać charyzmatycznym aktorom pierwszej części serialu: nie tylko Meryem Uzerli, ale też serialowemu Sulejmanowi (Halit Ergenç) czy Bali Bejowi (Burak Özçivit). Nie da się też oprzeć wrażeniu, że szczególnie pierwsze odcinki, przedstawiające młodziutką Anastazję i Ahmeda, kierowane są raczej do młodszej – nastoletniej widowni. Wzruszają natomiast losy małych książąt, którzy muszą zmierzyć się z okrutnym zwyczajem zabijania młodszych braci władcy Imperium – aby nie zagrażać jego pozycji.

Wspaniałe Stulecie: Kösem – kim jest Beren Saat, Hülya Avşar, Ekin Koç?

Wielokrotnie chwalona obsada pierwszej części „Wspaniałego Stulecia” wydaje się mieć godnych następców. Beren Saat, grająca w późniejszych odcinkach Kösem. urodziła się w 1984 roku w Ankarze. Jej kariera zaczęła się dość typowo: wzięła udział w konkursie talentów, gdzie zauważył ją reżyser serialu Aşkımızda Ölüm Var. Jednak to późniejsze role przyniosły jej sławę: szczególnie w serialu Aşk-ı Memnu, a później także Fatmagül’ün Suçu Ne? (Wina Fatmagül, emitowany obecnie w polskiej TV)Według mnie jej najpiękniejszą rolą była rola Eli w filmie  Benim Dünyam (Mój Świat), gdzie grała niewidomą i niesłyszącą dziewczynę – poznającą świat i zdobywającą wykształcenie dzięki trudnej relacji z nauczycielem Mahirem. Prywatnie Beren Saat jest żoną popularnego tureckiego piosenkarza, Kenana Doğulu. Razem występują nawet w reklamach sprzętu AGD ;)

Jednak to nie Beren Saat, a Hülya Avşar jest prawdziwą turecką gwiazdą. Zaczynała jako modelka, a Turcy chętnie podkreślają, że zdobyła tytuł Miss Świata (w 1982 roku). Dziś nadal jest piękną kobietą; zajmuje się wszystkim, czym celebrytka i była miss może się zajmować: gra, śpiewa, prowadzi gale i pisze do poczytnych kobiecych magazynów. Najbardziej popularna jest oczywiście wśród tych, którzy pamiętają ją z rol z lat 80. i 90.

Ekin Koç, grający sułtana Ahmeda, to najmłodszy aktor z głównej obsady: urodził się w 1992 roku. Oprócz roli w Kösem, grał też w angielskiej produkcji Ali&Nino.

Wspaniałe Stulecie: Kösem – pełna obsada

 • Anastasia Tsilimpiou - Kösem Sultan (w młodości)
 • Beren Saat - Kösem Sultan (późniejsze odcinki)
 • Hülya Avşar – Safiye Sultan. Matka Mehmeda III i babka Ahmeda.
 • Tülin Özen – Handan Sultan, czyli matka Ahmeda i wdowa po Mehmedzie III. 
 • Ekin Koç – Sultan Ahmed I. Czternasty sułtan imperium Osmańskiego. 
 • Boran Kuzum – Mustafa I. Syn Ahmeda i sułtanki Halime.
 • Aslıhan Gürbüz – Halime Sultan. Wdowa po Mehmedzie III, matka księcia Mustafy.
 • Vildan Atasever – Hümaşah Sultan. Ciotka Ahmeda, najstarsza córka Safiye i Murada III.
 • Gülcan Arslan – Fahriye Sultan. Młodsza ciotka Ahmeda.
 • Berk Cankat –  İskender/Alex/Yahya. Zakochany w Kösem  janczar, adoptowany przez Safiye i Murada III. 
 • Erkan Kolçak – Köstendil Şahin Giray. Pan krymski.
 • Kadir Doğulu – Mehmed III Giray. Brat  Köstendila Şahina, zakochany w sułtance Fahriye. 
 • Mete Horozoğlu – pasza Zülfikar, janczar, później wielki wezyr i mąż sułtanki  Hümaşah.
 • Mehmet Kurtuluş – Dervisz Mehmed Pasza. Ważny w życiu Ahmeda: mentor i nauczyciel, a także ochroniarz.
 • Öykü Karayel – sułtanka Dilruba, siostra Ahmeda, później żona Kara Davud Paszy. 
 • Taner Ölmez – Şehzade Osman. Syn  Ahmeda i  Mahfiruze.
 • Burak Dakak – Şehzade Mehmed. Syn Ahmeda i  Kösem.
 • Mustafa Üstündağ – Kara Davud Pasza.
 • Cihan Ünal Kuyucu – Murad Pasza, wezyr.
 • Esra Dermancıoğlu – Cennet Hatun. Zajmuje się skarbcem w haremie sułtanek  Safiye i Kösem.
 • Nadir Sarıbacak –  Bülbül Ağa. Jeden z eunuchów  Safiye.
 • Dilara Aksüyek – Mahfiruze Sultan. Kadyna Ahmeda, matka Osmana.  
 • Ayça Kuru-  Gülbahar Sultan. Kadyna Ahmeda, matka Bajezyda.
 • Hakan Şahin – Hacı Ağa. Główny eunuch w haremie, służył sułtankom   Handan i Kösem Sultan.
 • Emre Erçil – Reyhan Ağa. Główny eunuch w haremie.
 • Ebru Ünlü – Eycan Hatun. Służąca Kösem.
 • Eylem Yıldız – Menekşe Hatun. Służyła  Halime Sultan.
 • Şahin Sekman Lala – Ömer Efendi. Nauczyciel Osmana.

Kup koszulki i akcesoria inspirowane „Wspaniałym Suleciem” i „Kösem”:

Kup koszulki z postaciami Kosem!

Zdjęcia i gify: mat. promocyjne. 

The following two tabs change content below.

Gosia (Rodzynki Sułtańskie)

Blog Rodzynki Sułtańskie powstał w 2012 roku i jest subiektywnym przeglądem blasków i cieni życia w kraju minaretów - piszę o kulturze, języku, kuchni, oswajaniu orientu, ale też uczeniu się siebie w nowym otoczeniu kulturowym. Więcej znajdziesz w zakładce "O blogu". Kontakt/współpraca: RodzynekSultanski [@] gmail.com

3 przemyślenia na temat “Kösem: czy dorówna „Wspaniałemu Stuleciu”?”

 1. Moim zdaniem akcja rozkręca się dopiero po 21 tureckim odcinku, czyli po tym przeskoku. Podstawowa różnica jaka rzuciła mi się w oczy między tymi dwoma serialami – we Wspaniałym Stuleciu było więcej wątków miłosnych, były bardziej rozwinięte. Tutaj mamy więcej intryg. Moim zdaniem pierwsza część lepsza, choć i Kosem bardzo przyjemnie się ogląda. :)

 2. Oglądalam…po turecku nie znając języka i mozna wywnioskować o czym mówią aktorzy. Efekt tego taki, ze chyba juz potrafię zidentyfikować język turecki ze sluchu a nawet kilka slówek :)) W sieci powstają strony na których są cale opisy odcinków i dialogi po angielsku. Skoro powstają widocznie jest zainteresowanie. Zerkalam na nie ale selektywnie tylko po wątki co mnie interesowaly. Turecki odcinek trwa 2 godz. więc wejdą w niego nawet 3 polskie. Ciekawy jest tez serial z Beren Saat „Grzech Fatmagül”. Co o nim myslisz? Oglądać moglam po turecku, ale okazalo się, ze jest bardzo popularny w Ameryce Pld co pozwolilo znalezć odcinki po hiszpańsku, który znam. Pozdrawiam

 3. Anonim pisze:

  W serialu „Kosem” jedną z ról(dziewczyna, która ginie podczas ucieczki z haremu) zagrała polska aktorka Patrycja Widłak, a wcześniej można było zobaczyć ją także we „Wspaniałym stuleciu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 Email -- 0 Flares ×