U jego boku aż po grób… Gdzie pochowani są Sulejman i Hürrem?

Mauzoleum Sulejmana Wspaniałego i tuż przy nim mauzoleum Hurrem
4 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 4 Email -- 4 Flares ×

Historia miłośći Hürrem i Sulejmana, zobrazowana w serialu „Wspaniałe Stulecie”, porusza do dzisiaj. I nic dziwnego – być może to spryt i inteligencja, a być może siła miłości sprawiła, że mimo najwspanialszego haremu świata sułtan Sulejman pozostał z Roksolaną aż do jej śmierci. Przez niemal cztery dekady jej wiersze pod pseudonimem Muhibbi i nazywał się niewolnikiem Hürrem – on, sułtan, który wierzył, że boską wolą ma rządzić całym światem.

W 1558 roku Hürrem  zmarła, zapadając na niejasną chorobę. Niektórzy historycy podają, że mogła zostać otruta; inni za prawdopodobny powód śmierci podają „chorobę kobiecą”. Sułtan nadal pisał wiersze o ukochanej, dając wyraz niezwykłej tęsknocie. Cierpiał jeszcze przez 8 lat, do śmierci podczas wyprawy wojennej na Węgrzech w 1566 roku. Jednak sułtan i Hürrem nie leżą obok siebie po śmierci – ich mauzolea znajdują się blisko siebie, a jednak w osobnych budynkach.

Gdzie znajdują się groby Sulejmana i Hürrem? Mauzolea Sulejmana i Roksolany w kompleksie meczetu Sulejmana

Mauzolea Sulejmana i Hürrem  znajdują się w kompleksie Mauzoleum Sulejmana, którego budowa rozpoczęła się w 1550 roku według projektu Mimara Sinana – słynnego sułtańskiego architekta. Co ciekawe, także on jest pochowany na terenie kompleksu. Jest to drugi największy meczet Stambułu, na trzecim wzgórzu.

Mauzoleum Roksolany znajduje się przy cmentarzu w kompleksie meczetu. Budynek na planie szcześciokąta udekorowany jest w środku pięknymi płytkami z Izniku. Tradycyjne zdobienia kwiatowe mają przywoływać rajskie ogrody i nawiązują do wesołego charakteru sułtanki.

Mauzoleum Sulejmana jest dobudowane do mauzoleum sułtanki. Co ciekawe, ciało Sulejmana nie zawiera jego serca i organów wewnętrznych, które usunięto i złożono w miejscu śmierci – w przeciwnym wypadku ciało nie przetrwałoby długiej podróży powrotnej. Serce Sulejmana ma znajdować się niedaleko miejscowości Szigetvar, na co wskazują odkrycia węgierskich archeologów. W mauzoleum Sulejmana znajdują się również groby: córki Hurrem i Sulejmana, sułtanki Mihrimah; Sulejman II; jego matki – sułtanki Salihy; Ahmeda II i jego matki sułtanki Rabii oraz córki Asiye.

Dlaczego Hurrem i Sulejman są pochowani osobno?

Mauzoleum Hürrem  zostało zbudowane na rozkaz Sulejmana, który zmarł 8 lat później. Być może mauzoleum sułtanki wydało się zbyt skromne dla Sulejmana – choć próbowałam wyszukać źródła na ten temat, nie znalazłam odpowiedzi na to pytanie. Hürrem  spoczywa u boku Sulejmana, ale nie razem z nim – podobnie jak za życia: miała na niego ogromny wpływ, ale jako kobieta musiała stosować się do praw haremu i – choćby tylko pozornie – pozostawać na dalszym planie.

Poniżej zdjęcia przesłane przez czytelniczkę bloga, Barbarę – bardzo dziękuję za przesłanie zdjęć wnętrza mauzoleów!

Mauzoleum Hürrem i Sulejmana w Stambule. Fot. Barbara Zawadzka.

Sarkofag Hürrem w Stambule. Fot. Barbara Zawadzka.

Mauzoleum Hürrem i Sulejmana w Stambule. Fot. Barbara Zawadzka.

Sarkofagi Sehzade Mehmeda i Hanim Sultan, córki Hatice (siostry Sulejmana), którzy są pochowani obok Huerem. Fot. Barbara Zawadzka.

Mauzoleum Hürrem i Sulejmana w Stambule. Fot. Barbara Zawadzka.

Przepiękne ceramiczne zdobienia mauzoleum Hurrem mają przywoływać rajskie ogrody. Fot. Barbara Zawadzka.

Mauzoleum Hürrem i Sulejmana w Stambule. Fot. Barbara Zawadzka.

Mauzoleum Sulejmana  Stambule. Fot. Barbara Zawadzka.

 

Mauzoleum Hurrem.

Mauzoleum Hurrem.

Na terenie kompleksu Meczetu Sulejmana w Stambule można zobaczyć mauzolea Sulejmana i Hurrem.

Na terenie kompleksu Meczetu Sulejmana w Stambule można zobaczyć mauzolea Sulejmana i Hurrem.

The following two tabs change content below.

Gosia (Rodzynki Sułtańskie)

Blog Rodzynki Sułtańskie powstał w 2012 roku i jest subiektywnym przeglądem blasków i cieni życia w kraju minaretów - piszę o kulturze, języku, kuchni, oswajaniu orientu, ale też uczeniu się siebie w nowym otoczeniu kulturowym. Więcej znajdziesz w zakładce "O blogu". Kontakt/współpraca: RodzynekSultanski [@] gmail.com

7 przemyśleń na temat “U jego boku aż po grób… Gdzie pochowani są Sulejman i Hürrem?”

 1. ~Ola pisze:

  Strasznie mnie zaskoczyło to co u Ciebie znalazłam. Czytam naprawde dużo blogów podróżniczych, ale jeszcze nigdy nie spotkałam się nigdzie z takim fajnym i ciekawym podejściem jak u Ciebie :) Rób to dalej, bo jesteś w tym naprawdę wspaniała, pozdrawiam cieplutko!
  Ola

 2. Jestem zakochana w Turcji. Przepiękne krajobrazy i zapierająca dech w piersiach architektura!

 3. ~Ania pisze:

  Coś piękne, co za widoki, co za cudowne miejsca. Zakochałam się!

 4. ~elzbieta1212 pisze:

  Witam Pani Gosiu,
  Ja znalazłam trochę inne wytłumaczenie dla faktu, dlaczego Huerrem i Sulejman nie są pochowani razem w jednym grobowcu. Otóż w jednym z opracowań w jęz. ang, przeczytałam, że ciało Sulejmana po jego przewiezieniu z Szigetvár do Stambułu zostało pochowane w ogrodzie meczetu Süleymaniye. Jak wiemy meczet ten został wybudowany jeszcze za życia Sulejmana i na jego zlecenie przez sławnego architekta Sinana. Również Hürrem została pochowana w tym ogrodzie 8 lat wcześniej. Dopiero później za panowania Selima II (syna obojga) i na jego zlecenie Sinan wybudował nad grobami Sulejmana i Hürrem dwa budynki pełniące rolę grobowców (tur.türbe). Dlatego oboje nie są pochowani razem w jednym mauzoleum, a w dwóch obok siebie. Czytałam też wielokrotnie w różnych źródłach, że członkowie rodziny Osmanów byli grzebani najpierw bezpośrednio w ziemi zgodnie z zasadami muzułmańskiego pochówku,tak jak pozostali obwatele społecznośći osmańskiej, a dopiero potem w miejscu, gdzie był grób, były wznoszone grobowce. Podobnie było z grobem Selima II czy Murada III. Na marginesie chciałabym dodać: jeśli ktoś był na osmańskim cmentarzu, to widział, że wygląd grobowca/nagrobka był uzależniony głównie od pozycji społecznej danej osoby, a co za tym idzie zasobności portfela. Później w grobowcu Sulejmana w kolejnych stuleciach pochowano również dwóch innych sułtanów: Sulejmana II i Ahmeda II. Dlaczego? Z prozaicznych powodów: koszty wzniesienia nowego mauzoleum były z pewnością bardzo wysokie. A także z braku miejsca w ogrodach przymeczetowych. W późniejszym czasie w mauzoleach sułtanów byli chowani również inni członkowie dynastii osmańskiej. I tak np. Selim II jest pochowany w mauzoleum na terenie ogrodu Hagia Sophia wraz z 40 członkami dynastii. Pozdrawiam serdecznie ;-)

 5. ~Ania pisze:

  Bardzo ciekawy blog. Uwielbiam czytac tego typu wpisy. Pozdrawiam

  1. Gosia (Rodzynki Sułtańskie) pisze:

   Bardzo dziękuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


4 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 4 Email -- 4 Flares ×